PASLANMAZ ÇELİK

Paslanmaz çelik, İçerisinde min. %10 Krom ve en fazla %1,2 Karbon elementi içeren çelik alaşımıdır. Paslanmaz çelikte kullanılan krom, çelik yüzeyinde bir oksit tabakası oluşturur. Bu tabaka da paslanmaz çeliğin, paslanmazlık özelliğine sahip olmasını sağlar. Herhangi bir nedenle paslanmaz çelik üzerinde bulunan krom oksit tabakası zedelenir ise, çok kısa sürede bu tabaka oksijenli ortamda tekrar kendini onarmaktadır. Böylece paslanmazlık özelliklerini uzun süre korurlar. Paslanmaz çelik %100 geri dönüştürülebilirdir. Kullanılan paslanmaz çeliğin %60 ‘ı ömrünü tamamlamış ürünlerden alınan paslanmaz çelikler ve üretim proseslerinin hurdaları gibi geri dönüştürülen malzemelerin tekrar değerlendirilmesiyle üretilmektedir. Paslanmaz çelik birçok doğal ve insan yapımı ortamda, korozyona ve oksitlenmeye karşı yüksek bir dirence sahiptir. Fakat her bir özel uygulama için doğru kalite ve tipteki paslanmaz çeliğin seçilmesi çok büyük önem taşır. Kalite seçiminde ilk adım, tasarım aşamasında paslanmaz çeliğin maruz kalacağı olası ve var olan tüm çalışma şartlarının detaylı bir şekilde analiz edilip, tanımlanmasıyla başlar.

Paslanmaz çelik, içerisinde min. %10 Krom ve en fazla %1,2 Karbon
elementi içeren çelik alaşımıdır.

ASTM KOD ÖZELLİKLER
304 Paslanmaz çeliğin temel çeşididir. 870 °C’ye kadar yüksek oksidasyon sağlar. Mekanik direnç ve sürtünme mukavemeti çok iyidir.
304L 304 Kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu şeklidir.
321 Bünyesindeki Titanyum ilavesi ile korozyona karşı mukavemeti arttırılmıştır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır.
316 600°C’a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır. Mekaniksel kopma ve büzülme mukavemeti oldukça iyidir. Bünyesindeki molibdenden dolayı oksidasyon ve asitlere dayanıklıdır.
316L 316 Kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu şeklidir. 870 - 925°C’a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır.
316Ti 316 Kalite paslanmaz çeliğin Titanyumlu şeklidir. Yüksek sıcaklık ve oksidasyon mukavemetine sahiptir
309S 1050 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir.
310 1100 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir.
310S 1100 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir.
430 İyi yüzey görünümü sağlar. Nikel içermediğinden mıknatıslanabilir.
439 Yüksek ısı ilerimi ve düşük termal genleşme katsayısı ve egzoz üretimi için uygundur.
409L Ti ilavesi ile şekillendirilebilme ve kaynaklandırabilme üst düzeydedir.
430J1L 430 kalite paslanmaz çeliğe Cu ve Nb ilavesi yapılarak üretilmiştir. Yüksek korozyon direnci, derin çekmeye uygunluk, kaynaklanabilirlik ve yüksek sıcaklık oksidasyon direncine sahiptir.